Září 2009

Karel Jaromír Erben - Kytice : Svatební Košile ( čtenářský deník)

30. září 2009 v 7:28 | DEEGEE sestra T. |  z naší tvorby
Bylo pozdě večer. U lampy, která ještě hořela seděla panna a modlila se za svého milého. Najednou lampa zhasla a na okénko někdo zaklepal. Byl to duch jejího milého. Ten duch chtěl, aby s ním hned šla do jeho království. Ona si sebou tedy vzala košile, které ušila, modlící knížky a růženec a na krk si přivázala křížek. A šli. On chtěl být co nejrychleji ve svém království a ona mu sotva stačila. Pak si najednou všimnul těch modlících knížek a zahodil je. Když objevil růženec a křížek, který měla přivázaný na krku, tak to vzal a také zahodil. Došli na hřbitov, a když to uviděla, hned se ptala, proč tady jsou. Její milý jí odpověděl: " To není kostel, ale můj hrad a ty křížek toť můj sad." Panna se lekla a začala utíkat. Schovala se do jedné malé komůrky a zavřela za sebou závoru. Když však zjistila co v ní je, lekla se ještě víc, byl v ní umrlec. Duch bouchal na dveře a křičel: " Vstávej umrlče nahoru a odstrč mi tu závoru." Umrlec začal vstávat a panna se začala modlit, zase se zpátky položil. V tu chvíli zakokrhal kohout a duch zmizel. Ráno, když šli lidé na mši uviděli nebohou pannu, venku na křížích byly kusy roztrhaných košil, to udělal zlý duch ze vzteku.

vlastní hodnocení a postřehy si napište sami.

Karel Jaromír Erben - Kytice: Poklad ( čtenářský deník)

30. září 2009 v 7:17 | DEEGEE sestra T. |  z naší tvorby
Byl právě Velký pátek. Na Velký pátek se otvírají skály a jsou v nich ukryty poklady. Jedna žena s dítětem v náruči jde do kostela na pašije. Najednou, když přijde ke kostelu, uvidí z dálky nějakou skálu, která se leskne. Žena i s dítětem šla dovnitř do jeskyně. V jeskyni uviděla poklad. Hned ho začala sbírat. Na dítě si ani nevzpomněla. Když už toho měli hodně, dítě pobízelo svoji matku, aby šli už domů. Ale matka byla zaslepená zlatem a jen mu dala kousek blyštivého kamínku, ať si hraje. až když se jeskyně začala pomalu zavírat, vyběhla ven, ale na své dítě v tom spěchu ani nepomyslela a nechala ho v té skále. Dítě za ní křičelo: " Mama, mama". Ale matka už se nevrátila. celý rok byla nešťastná. Až po roce zase na Velký pátek šla k té skále, kde před rokem zapomněla své dítě. V té jeskyni už si nevšímala zlata ani stříbra, ale běžela ke svému dítěti. Až před skálou si všimla, že má v ručičce ten samý kousek zlata, který mu před rokem dala, aby si s ním hrálo. Doma žena litovala a začala se omlouvat za to, že ho tam před rokem takhle nechala.

hodnocení povídky a knihy, hlavních postav nechám na vás.


diplom od Domci- burger

30. září 2009 v 6:48 | DEEGEE sestra T. |  soutěže a diplomy
děkujeme, je pěknej


Black Eyed Peas-I gotta feeling

29. září 2009 v 19:52 | DEEGEE sestra J. |  videa


diplom pro nové SB - Majka

28. září 2009 v 12:47 | DEEGEE sestra T. |  soutěže a diplomy
snad se ti bude líbit

Svatý Václav

28. září 2009 v 12:03 | DEEGEE sestra T. |  Historie
28. září je den, kdy se uctívá památka na svatého Václava - patrona české země. Václav byl panovníkem českých zemí. Nejdůležitější osobou Václavova života byla jeho babička Ludmila, která ho učila náboženství. To nesnesla Drahomíra, matka Václava a nechala Ludmilu uškrtit. Václav měl bratra Boleslava. Václav byl chytřejší a stal se vladařem, to nemohl unést jeho bratr Boleslav, který toužil také po trůnu a po moci. A tak Boleslav zavraždil 28. října svého bratra Václava ve Staré Boleslavi. Po své smrti byl uctěn jako svatý.


v týdnu od 21.9.2009 - 27.9.2009

28. září 2009 v 8:53 | DEEGEE sestra T. |  návštěvnost blogu
Navstevnost za minuly tyden (21.9. 2009 - 27.9. 2009) je:
Pondeli: 62
Utery: 51
Streda: 50
Ctvrtek: 58
Patek: 57
Sobota: 63
Nedele: 61

Celkem: 402

Jacqueline Wilsonová - Lola Rose ( čtenářský deník)

27. září 2009 v 7:47 | DEEGEE sestra T. |  z naší tvorby

Jacqueline Wilsonová - Lola Rose

téma knihy: Kniha popisuje život třináctileté holky, která společně se svou matkou a svým bratrem žijí spokojený život. Vše se ale najednou změní a Jani se musí postarat o celou domácnost a o svého mladšího brášku.

Lola Rose
Jani žije v malém městečku se svojí rodinou. Její otec často pobývá v hospodě, takže si své rodiny moc nevšímá. Jednoho dne se celé rodině obrátí život, a to když Janina máma vyhraje velkou částku peněz v loterii. Matka nakoupila svým dvěma dětem plno věcí a společně se domluví, že to tátovi neřeknou. Jenže táta se to dozví a zmlátí maminku a dokonce uhodí i svou dceru. Maminka popadne děti a společně utíkají pryč od toho tyrana. Odjedou do Londýna, kde si za vyhrané peníze pronajmou pokoj v luxusním hotelu. Změní si svá jména a z Jani se stává nová Lola Rose. Celý den chodí po londýnských obchodech a utrácejí peníze. Jenže ty jim taky nevydrží věčně a z luxusního hotelu se musí přestěhovat do malého polorozpadlého domu, děti musí chodit do nejlevnější školy a máma si našla práci v baru. V baru zůstávala pozdě do noci a děti nechávala doma samotné. Později se v práci seznámí s jedním o hodně let mladším mužem. Představí ho svým dětem, jenže Lola Rose z něho nadšená není. Společně vyráží na různé výlety. Jednou se mamka rozhodla zajít k lékaři, protože jí nebylo dobře. Od lékaře se dozví, že má nádor a musí rychle do nemocnice. Doběhne domů, všechno řekne Lole Rose a nechá jí pár peněz a nastupuje do nemocnice. V nemocnici jí dělají rychle operaci. Mezitím se s ní rozejde již bývalý přítel. Lola Rose se musí postarat o celou domáctnost a o mladšího bratra. Po pár dnech jim dojdou peníze a musí nutně najít pomoct. Lola Rose najde někde zahrabaný telefonní seznam a zavolá jejich tetě Barbaře, která jak uslyšela, co se stalo hned přijela. Společně se jdou podívat do nemocnice za mamkou, jenže její stav se nijak nezlepšil. Po nějaké době se maminčin stav začne pomalu zlepšovat a lékaři jí pustí do domácího ošetřování. Doma se o ní stará teta Barbara a Lola Rose. Jeden večer u nich najednou zazvoní zvonek. Je to táta. Všichni se lekou a bojí se, že je zmátí jako posledně. Táta nadává a dojde k matce a už už se jí chystá uhodit, ale statečná a veliká teta Barbara je všechny uchrání a zavolá policii. Policie přijede, zatkne tátu za domácí násilí, ale on už měl problémy s policií dříve. Teta Barbara zůstává s uzdravující se matkou a dětmi, pak se společně odstěhují na Barbařin statek, kde žijí šťastně.

citát: " Jistěže žiju. A uzdravím se, musím se přece starat o vás dva."

vlastní názor na tuto knihu a hlavní postavy si udělejte sami.