Červen 2008

Mrož Lední

30. června 2008 v 10:40 | DEEGEE sestra J. |  příroda

Mrož lední

Jak číst taxobox
Mrož
Samec
Stupeň ohrožení
Vědecká klasifikace
Nadříše:jaderní (Eukariota)
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Podkmen:obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída:čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída:savci (Mammalia)
Podtřída:živorodí (Theria)
Nadřád:placentálové (Placentalia)
Řád:šelmy (Carnivora)
Podřád:ploutvonožci (Pinnipedia)
Čeleď:mrožovití (Odobenidae)
Rod:mrož (Odobenus)
Binomické jméno
Odobenus rosmarus
Linnaeus, 1758
Rozšíření mrože
Rozšíření mrože
Mrož lední (Odobenus rosmarus) je jediným zástupcem rodu mrož (Odobenus) a největší a nejtěžší z ploutvonožců (Pinnipedia), kterého řadíme do samostatné čeledi mrožovitých (Odobenidae). Je typickým zástupcem savců obývajících Severní ledový oceán, příležitostně i sever Atlantského oceánu a rozeznáváme u něj dva poddruhy - mrože pacifického (Odobenus rosmarus divergens) a mrože atlantského (Odobenus rosmarus rosmarus). Autorem českého a slovenského rodového názvu je Jan Svatopluk Presl.
Mrož lední se stal také známým maskotem na zmrzlinu od firmy Prima (viz stránka firmy).
//

Základní informace

Popis

Samec tohoto největšího a nejtěžšího ploutvonožce je obrovité zvíře s mohutnými kly, které vznikají prodloužením horních špičáků směřujících směrem dolů. Tyto kly slouží mroži k rozrážení ledu, k odtrhávání korýšů a měkkýšů ode dna[1] a jsou také rozeznávacím znakem pohlaví: samcovi kly jsou dlouhé kolem 1 metru, ale u autoritativních samců může jejich délka přesáhnout 3,5 m; samice má také kly, ale poměrně kratší - dorůstají kolem 50 cm. Mláďata mají kly od svého jednoho roku života, kdy jsou dlouhé 2,5 cm a do jejich dvou let ukryty za převislým horním rtem. Hmotnost klů může dosahovat až 6 kg, ale obvyklejší je váha od 3 do 5 kg[2].
Mrož lední je mohutné zvíře u něchž samci váží kolem 1210 kg a samice 830 kg. Jejich kůže může být silná 2 - 4 cm a tuk jim představuje v prostředí kde žijí nedocenitelnou obrannou funkci před silným mrazem. Samec je jinak dlouhý 3,2 m a samice 2,7 m - to se však týká mrožů vyskytujících se v Beringově moři, v Hudsonově zálivu je délka těla kratší. Na souši je tento savec velice pomalý a znatelně pomalejší, než například lachtanovití (Otariidae). Pohybuje se pomocí klouzání a předních končetin. Jeho nejlepším smyslem je hmat a jeho hmatové vousy ho dokáží upozornit na kořist, která je i menší, než 15 cm [2]. Horní strana čenichu je pokryta zrohovatělou kůží a slouží k prohledávání bahna a k hledání měkýšů.
Barva mrože je v ledové vodě hnědá až téměž bílá (kůže nedokrvená), ale na slunci získává růžovou barvu.

Způsob života

Sociální struktura a potrava

Skupina mrožů na kusu ledu Skupina mrožů na kusu ledu Mládě v Zoologické zahradě v Japonsku. Mládě v Zoologické zahradě v Japonsku. Tanja (* asi 1974 - † 16. února 2007) byla snad nejznámější samice mrože. Tanja žila převážnou část svého života v zoo v německém Hannoveru, kde také zemřela. Tanja (* asi 1974 - † 16. února 2007) byla snad nejznámější samice mrože. Tanja žila převážnou část svého života v zoo v německém Hannoveru, kde také zemřela.
Mroži lední jsou společenská zvířata žijící ve skupinách čítajících několik desítek kusů. Panuje u nich však přísná hierarchie, takže mladí mroži se musí zdržovat na okraji skupiny a uprostřed mají své místo silní samci s autoritou. Tu samec může ztratit například ztrátou kly, kdy je vytlačen ze skupiny a jeho autorita poklesne. Samec s nejdelšími kly ze skupiny není ohrožován, a je chráněn celou skupinou. Když se naskytne nepřítel (nejčastěji lední medvěd), suptí mroži, kteří ho zaznamenají varovný hvizd a tím upozorní celou skupinu před blížícím se nebezpečí. V tomto okamžiku všichni mroži bleskově zareágují a zmizí pod vodou. Když je však napaden jeden mrož, ostatní ho neponechají osudu a přispěchají ihned na pomoc a začnou vyhrožovat svými kly. Medvěd si však většinou netroufne zaútočit na větší skupinu a vyhledává spíše menší skupiny a slabší či starší jedince.
Mezi jejich nejnámahavější činnost je migrace na sever podle tání ledovců a výskytu potravy a mroži můžou za tuto cestu urazit za rok i více než 3000 km[3]. Starší samci necestují tak daleko, aby se nezdržovalo více zvířat na jednom místě a nedocházelo k častým rozporům mezi mladými a starými samci a aby nebyly tak zranitelní.
Mrožův jídelníček tvoří živočichové žijící při mořském dně (převážně červi, mlži, plži, garnáti), ale nepohrdne ani menší rybkou. Je to velice zdatný plavec a pro potravu se může potopit až 100 - 200 m hluboko[4]. Při dně hledá potravu pomocí svých hmatových vousů a díky proudu vystřikovaného z tlamy ji vybere. Tímto systémem umí oddělit měkkou část od skořápek či lastur a sníst pouze měkký vnitřek.

Rozmnožování

V období říje, které trvá od dubna do června, dochází u samců k boji o samice, při kterém vystavují své kly soupeřům na obdiv a případně s nimi i bojují. Při soubojích dochází sice k bodným ranám, ale k smrtelným úrazům dochází jen zřídkakdy. Starší samci mívají proto množství jizev. Vítěz získá vyšší postavení ve skupině a má přednost k přístopu k samicím. V období rozmnožování vydávají samci často bručivé zvuky.
Březost trvá zhruba 12 měsíců, samice rodí většinou jedno, občas dvě mláďata a po narození dosahuje malý mrož délky až 1,5 metru a hmotnosti 75 kg. Matkou je kojeno po dobu šest měsíců a dalších osmnáct o něj samice pečuje, což znamená, že může znovu otěhotnět po dvou letech. O mláďata je ve skupině dobře postaráno a samice si své mládě krutě brání. I po nečekaném úhynu samice se o mládě postarají ostatní samice. Samci pohlavně dospívají a začínají se pářit zhruba ve věku deseti let.

Ohrožení

Mroži lednímu nehrozí v současné době žádné ohrožení. A v Červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN) je zapsán jako "málo dotčený druh". Jsou však snadným úlovkem lidí pro svůj skupinový život a pomalý pohyb na souši.

Poddruhy

U mrože ledního rozeznáváme dva poddruhy:

Galerie

Kolonie mrožů

Mandelinka Bramborová

30. června 2008 v 9:56 | DEEGEE sestra J. |  příroda

Mandelinka bramborová

Jak číst taxobox
mandelinka bramborová
mandelinka bramborová
mandelinka bramborová
Stupeň ohrožení
Vědecká klasifikace
Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:členovci (Arthropoda)
Třída:hmyz (Insecta)
Řád:brouci (Coleoptera)
Čeleď:mandelinkovití (Chrysomelidae)
Rod:mandelinka (Leptinotarsa)
Druh:mandelinka bramborová (L. decemlineata)
Binomické jméno
Leptinotarsa decemlineata
Say, 1824
Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata) je brouk z čeledi mandelinkovitých, který se živí spásáním bramborové natě.
Vzhledově je naprosto nezaměnitelná: má bíložluté až bílooranžové krovky s celkem deseti černými podélnými čarami. Dorůstá velikosti až 12 mm délky a 8 mm šířky.

Obsah

[zobrazit]
//<![CDATA[ if (window.showTocToggle) { var tocShowText = "zobrazit"; var tocHideText = "skrýt"; showTocToggle(); } //]]>

[editovat] Historie šíření mandelinky

rozšíření mandelinky bramborové - původní rozšíření mandelinky bramborové - současné rozšíření mandelinky bramborové - původní rozšíření bramboru rozšíření mandelinky bramborové
- původní rozšíření mandelinky bramborové
- současné rozšíření mandelinky bramborové
- původní rozšíření bramboru
Její původní oblastí výskytu je Severní Amerika (pravděpodobně nikoliv celá, předpokládá se, že než ji začali kolonisté šířit i s bramborami, byl její výskyt omezen na oblast Mexického zálivu, případně severní Mexiko a Colorado (přesně se neví). Patrně se jednalo o dost malé oblasti, protože vztah mandelinka-brambory byl vzat na vědomí až v roce 1859, kdy bylo zaznamenáno její první masívní přemnožení. Do kontinentální Evropy byla zavlečena společně s bramborami, její pomalé šíření prudce nabralo na rychlosti po druhé světové válce, kdy vzrostla úroveň transportu brambor. Mandelinka pak postupně doputovala až k Uralu. Kromě brambor napadá i další lilkovité rostliny (rajče, paprika, baklažán, lilek etc.).

] Rozmnožování

Vajíčka mandelinky na spodní straně bramborových listů Vajíčka mandelinky na spodní straně bramborových listů
Z podlouhlých žlutooranžových vajíček, která mandelinky kladou ve shlucích po 30-35 kusech na rub listů (jedna samička může za svůj dvouletý život naklást až 2400 vajíček), se po 4 až 15 dnech vylíhnou chrakteristické cihlově zbarvené larvy s černou hlavou, černým obojkem a řadou černých (resp. černohnědých) teček po stranách zadečku. Bez ustání se živí listím. Po 21 dnech spadnou do půdy, zahrabou se 4-10 cm do země, kde se zakuklí a po dvou týdnech vyvinou v dospělce.
Podle klimatických podmínek se za sezónu mohou vystřídat až tři generace; v Česku je to na jižní Moravě a v Polabí dvě, jinak jediná. Dospělci přezimují zahrabaní v zemi.

] Mandelinka bramborová jako škůdce

Mandelinka je nebezpečný škůdce, který může značně snížit výnosy bramborového pole. Větší množství brouků může rostlinám zcela zničit veškeré listy (tzv. holožír). Vedle brambor navíc mohou napadat i rajčata a některé domácí rostliny z čeledi lilkovitých.
Na české území (resp. do tehdejšího Československa) dorazila v 50. letech a její invaze okamžitě nabrala podobu kalamity. Komunistická propaganda ji prohlásila za imperialistický útok a obvinila Západ, že mandelinku na českém území uměle vysazuje z letadel nebo prostřednictvím diverzantů (úplně byly ignorovány ve stejnou dobu propuknuvší podobné kalamity po celé Evropě); občas tak byla propagandisticky zvána imperialistický či americký brouk.
Larvy mandelinky bramborové Larvy mandelinky bramborové
Boj proti madelinkám lze vést jednak čistě mechanicky (sběr), pokud jde o větší plochu, používají se insekticidy (např. Mospilan 20, Bancol 50 WP, Bonus), které je nutno aplikovat v době nejmasívnějšího líhnutí larev, či biologické prostředky (slunéčko, ploštice, entomofágní houby). Za nejúčinnějšího biologického nepřítele je považována dravá ploštice Perillus bioculatus.
Jako prevenci je dobré střídat plodiny na polích (brambory či jejich blízké příbuzné vysazovat maximálně 1× za 4 roky).

Hračky na Písek

30. června 2008 v 9:46 | DEEGEE sestra J. |  obrázky

Deštníky

30. června 2008 v 8:43 | DEEGEE sestra T. |  colorfull


Ponožky

30. června 2008 v 8:37 | DEEGEE sestra T. |  colorfull

Eminem - Like toy soldiers

29. června 2008 v 10:01 | DEEGEE sestra T. |  texty písniček
Step by step, heart to heart, left right left
We all fall down...

[Chorus]
Step by step, heart to heart, left right left
We all fall down like toy soldiers
Bit by bit, torn apart, we never win
But the battle wages on for toy soldiers

[Verse 1]
I´m supposed to be the soldier who never blows his composure
Even though I hold the weight of the whole world on my shoulders
I am never supposed to show it, my crew ain´t supposed to know it
Even if it means goin´ toe to toe with a Benzino it don´t matter
I´d never drag them in battles that I can handle unless I absolutely have to
I´m supposed to set an example
I need to be the leader, my crew looks for me to guide ´em
If some shit ever does pop off, I´m supposed to be beside ´em
That Ja shit I tried to squash it, it was too late to stop it
There´s a certain line you just don´t cross and he crossed it
I heard him say Hailie´s name on a song and I just lost it
It was crazy, this shit went way beyond some Jay-z and Nas shit
And even though the battle was won, I feel like we lost it
I spent too much energy on it, honestly I´m exhausted
And I´m so caught in it I almost feel I´m the one who caused it
This ain´t what I´m in hip-hop for, it´s not why I got in it
That was never my object for someone to get killed
Why would I wanna destroy something I help build
It wasn´t my intentions, my intentions was good
I went through my whole career without ever mentionin´ Suge
And that was just out of respect for not runnin´ my mouth
And talkin´ about something that I knew nothing about
Plus Dre told me stay out, this just wasn´t my beef
So I did, I just fell back, watched and gritted my teeth
While he´s all over t.v. down talkin´ a man who literally saved my life
Like fuck it i understand this is business
And this shit just isn´t none of my business
But still knowin´ this shit could pop off at any minute cuz

[Chorus]

[Verse 2]
There used to be a time when you could just say a rhyme
And wouldn´t have to worry about one of your people dyin´
But now it´s elevated cuz once you put someone´s kids in it
The shit gets escalated, it ain´t just words no more is it?
It´s a different ball game, callin´ names and you ain´t just rappin´
We actually tried to stop the 50 and Ja beef from happenin´
Me and Dre had sat with him, kicked it and had a chat with him
And asked him not to start it he wasn´t gonna go after him
Until Ja started yappin´ in magazines how we stabbed him
Fuck it 50 smash ´em, mash ´em and let him have it
Meanwhile my attention is pullin´ in other directions
Some receptionist at The Source who answers phones at his desk
Has an erection for me and thinks that I´ll be his ressurection
Tries to blow the dust off his mic and make a new record
But now he´s fucked the game up cuz one of the ways I came up
Was through that publication the same one that made me famous
Now the owner of it has got a grudge against me for nothin´
Well fuck it, that motherfucker can get it too, fuck him then
But I´m so busy being pissed off I don´t stop to think
That we just inherited 50´s beef with Murder Inc.
And he´s inherited mine which is fine ain´t like either of us mind
We still have soldiers that´s on the front line
That´s willing to die for us as soon as we give the orders
Never to extort us, strictly to show they support us
We´ll maybe shout ´em out in a rap or up in a chorus
To show them we love ´em back and let ´em know how important it is
To have Runyan Avenue, soldiers up in our corners
Their loyalty to us is worth more than any award is
But I ain´t tryna have none of my people hurt and murdered
It ain´t worth it, I can´t think of a perfecter way to word it
Then to just say that I love ya´ll too much to see the verdict
I´ll walk away from it all before I let it go any further
But don´t get it twisted, it´s not a plea that I´m coppin´
I´m just willin´ to be the bigger man
If ya´ll can quit poppin´ off at the jaws, well then I can
Cuz frankly I´m sick of talkin´
I´m not gonna let someone elses coffin rest on my conscience cuz

[Chorus]

Us5 - Too much heaven

29. června 2008 v 9:56 | DEEGEE sestra T. |  texty písniček
Nobody gets too much heaven no more
It's much harder to come by
I'm waiting in line

Nobody gets too much love anymore
It's as high as a mountain
And harder to climb

Oh you and me girl
Got a lot of love in store
And it flows through you
And it flows through me
And I love you so much more

Than my life..
I can see beyond forever
Ev'rything we are will never die

Loving's such a beautiful thing
Oh you make my world..
a summer day
Are you just a dream to fade away

Nobody gets too much heaven no more
It's much harder to come by
I'm waiting in line

Nobody gets too much love anymore
It's as high as a mountain
And harder to climb

You and me girl got a highway to the sky
We can turn away from the night and day
And the tears you had to pay

You're my life..
I can see a new tomorrow
Ev'rything we are will never die
Loving's such a beautiful thing

When you are to me, the light above
Made for all to see our prescious love
Love is such a beautiful thing

Nobody gets too much heaven no more
It's much harder to come by
I'm waiting in line

Nobody gets too much love anymore
It's as high as a mountain
And harder to climb

You make my world a summer day
Are you just a dream to fade away
Nobody gets too much love anymore
It's as wide as a river and harder to cross

Nobody gets too much heaven no more
It's much harder to come by
I'm waiting in line

Nobody gets too much love anymore
It's as high as a mountain
And harder to climb

And it flows through you
And it flows through me
And I love you so much more


Nobody gets too much heaven no more
It's much harder to come by
I'm waiting in line

Nobody gets too much love anymore
It's as high as a mountain
And harder to climb

Us5 - Round and Round

29. června 2008 v 9:55 | DEEGEE sestra T. |  texty písniček
Yeah Yeah Yeah
She turns me round and round

Vers 1:
She likes to party
From night 'til dawn
No doubt about it
She's got what you want
She'll chew you up, boy
You better watch out
So give up, better stop
She'll drop you from the top

Pre-Chorus:
That girl means trouble
There's no way out
She'll take a taste
And then she'll throw you out her mouth
She's not your lover, you better wake up

Cause it may be too late,
For you to get out

Chorus:
Round and round - she likes to boogie
Drop you down into the floor
She turns me round and round
Round and round - she likes to boogie
Make you scream and beg for more
She turns me round and round

Round and round
She turns me round and round
Round and round
She turns me round and round

Vers 2:
She's never sorry, she's got no fear
Take all your money and then disappear
Don't play with fire
You gonna get burn
So give up, better stop
She'll drop you from the top

Pre-Chorus

Chorus

Round and round
Round and round
Round and round
She turns me round and round
Round and round
She turns me round and round

C-Part:
She's the badest girl you've ever seen,
She will hunt you down and chase you in your dreams
I don't need another love like that
Are you ready?
Are you ready to the beat?

I went up to the party
And saw a wicked girl
She turned my life from inside out
And left a shaded world
If only she will call me
My life would be an ease
Goes up and down
Round and round
Stick to the beat

Round and round - stick to the beat
Round and round - stick to the beat

Go!

Chorus 2x

She turns me round and round

Medvídci

29. června 2008 v 9:52 | DEEGEE sestra T. |  colorfull